Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

תרופות לירידה במשקל – האם הן באמת יעילות?

תרופות לירידה במשקל – האם הן באמת יעילות?
מקור pixabay

רבים תוהים מדוע יש צורך בתרופות לירידה במשקל, שהרי ידוע כי אכילת יתר, ובפרט   תזונה לא בריאה המבוססת על מזון מתועש ומעובד, וגם אורח החיים היושבני והיעדר פעילות גופנית – הם הגורמים להשמנה.

בקרב הציבור קיימת הנחה, לפיה אנשים עם השמנת יתר הם אלו שאשמים במצבם, אם בגלל שהם לא מקפידים על תזונה מאוזנת או שפשוט אין להם שום כוח רצון לעזור לעצמם.

תרופות לירידה במשקל – האם הן באמת יעילות?
מקור pixabay

אבל המחקרים מהשנים האחרונות מראים אחרת. אמנם חיים לא בריאים תורמים בהחלט להשמנה, אבל כשמדובר בהשמנת יתר, המשקל העודף נובע ברובו ממאפיינים בלתי נשלטים, כמו גנטיקה, חוסר איזון הורמונלי ומטבולי, סיבות רפואיות ומחלות רקע שונות, מצב נפשי ועוד – בכך גם ארגוני הבריאות  מכירים. לכן על רקע כל הסיבות האלו פותחו תרופות לירידה במשקל.

זהו גם ההסבר לנתונים בישראל שכלל אינם מעודדים: יותר ממחצית מהאוכלוסייה סובלת מעודף משקל והשמנת יתר, כך עפ\"י נתוני המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות, מה שגרם לכך שההסתדרות הרפואית הגדירה את ההשמנה כמחלה לכל דבר. אבל למרות כל המאמצים של מערכות הבריאות, שיעור ההשמנה בישראל רק  הולך וגדל – גם בהשוואה למדינות מפותחות אחרות.

תרופות לירידה במשקל הן פרי של התקדמות המחקר העולמי בתחום של השמנת יתר. בשנים האחרונות המדע תרם להבנה עמוקה של הסיבות להיווצרות המחלה, והתגלה כי בין היתר, מדובר בשיבוש האיזון בין מנגנוני הרעב והשובע במוח. וכשמבינים זאת, מבינים כי הטיפול מצריך התערבות תרופתית כדי לאזן ולווסת מחדש מנגנונים אלו, בפרט כדי לאפשר שינוי אמיתי לאורך זמן.

מנגנוני הפעולה בגוף של תרופות לירידה במשקל

כאמור, בזכות הבנת המנגנונים המוחיים הקשורים לתחושת הרעב והשובע, פותחו תרופות מרשם מתוחכמות לטיפול במחלת ההשמנה, שמאושרות על ידי רשויות הבריאות בארץ ובעולם. מרבית התרופות שייכות לקטגוריית דיכוי התיאבון, והן פועלות ברמה המוחית כדי לווסת את מנגנוני הרעב והשובע שיצאו מאיזון. מאידך, יש תרופות שפועלות באופן מקומי – במערכת העיכול, שם הן חוסמות ספיגת שומנים. התרופות הראשוניות שפותחו התמקדו בשימוש קצר טווח (כ- 3 חודשים). אולם אז, לאור התפתחות המדע, הסתבר כי השמנת יתר דורשת טיפול בגישה ארוכת טווח ולשם כך פותחו תרופות ייעודיות, שמטרתן לשמר את התוצאות לאורך זמן. עד היום היעילות והבטיחות של תרופות אלו הוכחו במחקרים קליניים רבים בהשתתפות אלפי אנשים. חשוב לציין כי תרופות לירידה במשקל אינן מהוות פתרון קסם והן מותוות כחלק מטיפול הכולל שינוי תזונתי ולפעילות גופנית.

למי מתאימות תרופות לירידה במשקל?

תרופות המרשם יותאמו על ידי רופא לאחר חישוב מדד מסת הגוף (BMI) המתייחס ליחס שבין משקל הגוף לגובה. באמצעות מדד זה ניתן לקבוע האם המשקל הוא בגדר התקין (ערכים הנעים בין 18.5-24.9), או האם מדובר בעודף משקל חמור או השמנת יתר.

תרופות לירידה במשקל מותוות לאנשים עם BMI החל מ- 27 עם גורם סיכון אחד לפחות (כולל יתר לחץ דם ,טרום סוכרת, סוכרת ועוד), או לאנשים עם BMI 30 ומעלה ללא גורמי סיכון.  התרופות מותוות למבוגרים ומתבגרים מגיל 16 ומעלה.

חשוב אף לציין את הערך המוסף האדיר שמעניק הפיקוח והמעקב הרפואי האישי לכל מטופל, בפרט כשמדובר ברופא המתמקצע בתחום ההשמנה.  התאמה אישית של התרופה על ידי רופא מנוסה תתייחס למנגנון הפיזיולוגי האינדיבידואלי שגרם למטופל להשמנה, למחלות הרקע, למצב הרגשי, להיסטוריה הרפואית ולתרופות שהוא נוטל. כל אלו יסייעו בהתאמת התרופה המדויקת, הן מבחינת היעילות והן מבחינת מניעת תופעות הלוואי.

כתבות נוספות שתרצו לקרוא
האם אתם יודעים מהו שווי הנכס שלכם?
כשיש לנו דירה או בית אנחנו רגועים יותר משום שיש...
על דיכאון ועל הכלים הטיפוליים כדי לצאת ממנו
רבים יכולים להגיד על עצמם: 'אני בדיכאון', אבל אנחנו יודעים...
תחזוקה עירונית מעצימה: טכניקות מתקדמות לטיפול בבעיות במהירות ובדיוק רב
בתחום ניהול התשתיות העירוניות, הבטחת היעילות והאמינות של מערכות המים...
חדלות פירעון- מה זה אומר מבחינת הנושה?
לכל חייב אשר לקח הלוואה ישנו נושה בצד השני אשר...
המדריך המלא להתקנת אריחים מדוקקים
בחירה באריחים מדוקקים לריצוף הבית אפשרית במהלך עיצוב ראשוני של...
החוויה שבני ובנות מצווה לא מוכנים לוותר עליה
אירוע של בת מצווה לא יכול להיות פחות מאירוע שלא...
המשמעות והיתרונות מאחורי הוצאת רישיון קבלנים
הוצאת רישיון קבלן היא דבר שרוב הקבלנים שוקלים. למעשה, גם...
עריכת צוואה על ידי מומחים משפטיים
עריכת צוואה היא שלב קריטי בתכנון העיזבון, המאפשר ליחידים לציין...
גם שומרי המסורת יכולים להנות ממים צלולים במהלך השבת
משפחות דתיות בישראל, כמו גם שומרי מסורת, חולקים את אותו...
איך בוחרים נכון מטפל בדיקור סיני
המלצות של לקוחות קודמים הן כלי שימושי לבחירה נכונה ומדויקת...