Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

קצבת שארים

קצבת שארים

המדינה משקיעה מאמצים שונים באבטחת הקיום של תושביה המגיעים ממעמדים שונים בכלל, וסוציו אקונומיים נמוכים בפרט. אחת מהדאגות הללו היא לאבטחת הכנסה ואמצעי קיום לשארים. כלומר: אלמן, אלמנה ויתומים של תושביה שנפטרו. היא מכונה  קצבת שארים . הכספים משולמים מדי חודש על ידי המוסד לביטוח לאומי ונקבעים על פי קריטריונים שונים ביניהם: גיל האלמן/ה ומספר הילדים (אם ישנם). קיימות התניות שונות לגבי מקרים שונים כגון: אלמנות ואלמנים שנישאו מחדש או הידועים בציבור אינם זכאים יותר לקצבת שאירים מלבד מקרים מסוימים. טיפול בנושא קבלת הכספים הללו יכול להתבצע עצמאית על ידי האנשים עצמם אשר מגישים את הטפסים לביטוח הלאומי. אבל בנוסף, ואף במקרים מורכבים יותר ניתן להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום.

קצבת שארים

תנאי קבלת הקצבה

קיימים שלושה תנאים המאפשרים קבלת זכאות.  הראשון הוא שהנפטר היה תושב ישראל, השני שהוא השלים תקופת אכשרה  והשלישי שדמי הביטוח שולמו כחוק. מעבר לכך, יש התניות, זכאויות וכללים נוספים. נפטר שהיה מבוטח שנה לפחות יזכה את שאיריו בתוספת ותק, במקרים מסוימים שבהם אין זכאות לקצבה, ניתן לקבל מענק חד פעמי. קיימות הטבות נוספות על פי סיוע למשפחות שבראשן עומד הורה עצמאי. בנוסף, התניות שונות למי שיש ברשותו קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או ביטוח חיים ועוד. הגשת בקשה לקבלת קצבת שארים צריכה להיעשות עד 12 חודשים מיום הפטירה.  הבדיקה לזכאות במקרים מורכבים חייבת להיות יסודית על מנת לא להחמיץ את הסיכוי לקבלתה אם קיים כזה.

התמצאות הוראות החוק

צריך לציין, כי המוסד לביטוח לאומי הינו מוסד שיש בו בירוקרטיה גדולה ויש צורך להתמצא היטב בחוקים המוכתבים על ידו, ובאופן כללי, בהתנהלות מולו. עורך דין מנוסה מהתחום יכול לסייע רבות בבדיקת זכאות לקבל קצבת שארים. הוא מכיר את כל הסעיפים הקטנים ואת תת הסעיפים כולל האותיות הקטנות ויכול לייעץ לכל מגיש בקשה. הוא יהיה לעזר רב יותר כאשר יש מקרים מורכבים, כאשר המגיש הבקשה מקבל הודעת סירוב למרות שעל פניו נראה לו שהוא זכאי לכספים שונים וכאשר המוסד לביטוח לאומי ו/או קרנות הפנסיה אינן מאשרות כספים שלדעתו מגיעים לו.

טיפול וייצוג

עורך דין יקבל כל תיק מורכב לידיו וילמד אותו לעומק. במידה ולדעתו המוסד לביטוח לאומי סירב לאשר קצבת שארים שלא בצדק הוא יתכתב עימם, ינהל עם נציגיו משא ומתן ויגיע לפגישות במהלכן הוא ירצה לשכנע בצדקתו. במידה והדבר לא יסתייע הוא יפנה לבית משפט כדי לקבל ממנו סעד במקרה הספציפי לגופו. הוא ימציא מסמכים יספק תקדימים משפטיים בהם יציג מקרים דומים ויטען טענותיו. הכול כדי לשכנע את בית המשפט בצדקתו. כל סכום כסף נוסף שיתווסף ללקוחו יסייע לו לשפר את איכות חייו וישדרג את איכות חיי משפחתו. מומלץ לפנות לעורך דין בעל ידע וניסיון מצטבר בתחום.

כתבות נוספות שתרצו לקרוא
כתיבה של עבודה חשובה – כל המידע אודות התהליך
כתיבת עבודה סמינריונית מחיר כרוכה בשיקול של מספר גורמים בנוף...
טיפול ותמיכה לאנשים המתמודדים עם אתגרים
מרכז גמילה הוא מתקן מיוחד שנועד לספק טיפול ותמיכה לאנשים...
הידעתם? שהייה ארוכה בממ"ד עלולה לגרום לכם למצב של נכות נפשית. כיצד עוזרת המדינה?
מאז השבעה באוקטובר, אזרחי ישראל 'מבלים' נתח משמעותי מזמנם בממ"דים....
להצהיר על למה שיש לכם- מתי עושים את זה?
רובנו לא שמים לב ברמה היומיומית למה שיש לנו, מנכסים...
מילוי טפסי pdf
מילוי טפסי pdfהוא אחד ההליכים המתסכלים שבעולם הממוחשב והמוקלד של...
אירוע טוב מתחיל עם ייצוג מתאים בשטח
אם אתם מארגנים אירוע עסקי או אפילו אירוע משפחתי ורוצים...
להתמודד עם יוקר המחיה ולשמור על הסביבה
כולנו מרגישים את יוקר המחיה במדינת ישראל על בשרנו. אנחנו...
איך לבחור שולחנות עץ למטבח?
כיום, כמו לפני מאות שנים, אנשים מעריכים ורוכשים שולחנות עץ....
מתי מומלץ לפנות לעורך דין פלילי?
תפקידו של עורך דין פלילי הוא ללוות חשודים ונאשמים לאורך...
התערוכות במרכז לאמנות עכשווית רמלה נפתחות לקהל
אלנה צ'רטי שטיין / המקום בו שבילים נפגשים רחוב הרצל 12 אוצרת:...