Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מתי לפנות לעורך דין פלילי

מתי לפנות לעורך דין פלילי
קרדיט PIXABAY

בחוקי מדינת ישראל מוגדרים מספר סוגים של עברות. עם העברות השונות ניתן למנות, בין השאר, עברות בתחומי המיסים, עבירות בנייה ועברות על חוקים ותקנות שונים המתייחסים לתחומים שונים, עסקיים, מקצועיים וכלכליים כאחד. עם כלל סוגי העברות כאמור לעיל, ניתן למנות את העבירות הפליליות. עבירות כאמור, הן עבירות שבין אדם לאדם, בין אדם לעסק או ההפך ובין בעל מקצוע שמתרשל ואיננו ממלא את תפקידו, והרשלנות שהוא מגלה הינה מעבר לרשלנות מקצועית גרידא, אלא מהווה עבירה פלילית. מהי בדיוק ההגדרה של עבירה פלילית? מיהו התובע ומיהו הנתבע בעבירות מהסוג הזה? מתי כדאי לפנות לעורך דין פלילי ומה תפקידם של עורכי דין פליליים בתביעות מהסוג הזה? בשורות הבאות נרחיב את היריעה בנושא ונציג אותו בצורה מובנת וברורה.

מתי לפנות לעורך דין פלילי
קרדיט PIXABAY

עברה פלילית – מה זה בעצם

עברה פלילית בישראל היא כל עברה על החוק שמבצע אדם כנגד אדם אחר, כנגד גוף פרטי או ציבורי או כנגד המדינה. בכל מקרה של ביצוע עברה פלילית, ייתבע מבצע העברה לדין ויישפט על פי החוקים הקיימים במדינת ישראל. וגזר הדין יינתן על פי החוקים שלה. גם פסק הדין יינתן, במרבית המקרים, בהתאם לחומרת העברה ובהתאם לנסיבות מקלות או מחמירות את המצב הקיים. למעשה, חלק ניכר מהעברות נחשבות לעברות פליליות. חומרת העונש נגזרת מחומרת ההאשמה. עברה מסוג חטא, נושאת עונש של שלושה חדשים לכל היותר. עברה מסוג עוון נושאת עונש שלא יפחת משלושה חודשים ולא יעלה על שלוש שנים. עברת פשע, נושאת מאסר של שלוש שנים ויותר.

על מנת להוכיח שאדם ביצע עברה פלילית, יש להוכיח תחילה כוונה לביצוע העברה מצד אחד, ומצד שני להוכיח את היסוד העובדתי – ביצוע העברה בפועל שניתן להוכחה על פי החוק. ככל ששני היסודות האלה מוכחים, או יש יסוד סביר להניח שאכן יוכחו, יואשם מבצע העברה באישום פלילי, שבעקבותיו עלול להיגזר עליו עונש בהתאם לדירוג העברה שלו – חטא, עוון או פשע.

אף שהעברה הפלילית בוצעה בין שני אנשים או שני צדדים, הרי שבכל מקרה של ביצוע עברה מהסוג הזה התובעת היא למעשה המדינה. מי שנפגע מהעברה יכול לקחת חלק במשפט באמצעות עדות, אבל לא יכול בשום פנים להשתתף בניהול המשפה. עם זאת, נהוג שבמקרים מסוימים, כגון עברה חמורה שבוצעה כנגד אדם, ובוודאי במקרה של הריגה או רצח, מעדכנת התביעה את משפחת הקורבן או הקורבנות במהלכי המשפט השונים.

מה תפקידו של עורך דין פלילי ומתי כדאי לפנות אליו

עורכי דין פליליים אמונים בדרך כלל על ההגנה של הנתבעים בעברות פליליות ובייצוג שלהם לכל אורך הדרך – החל משלב החשדות כנגדם, עבור בהליך גיבוש הראיון וכתב האישום וכלה בהגשת התביעה ובניהול המשפט עצמו. עורך הדין הפלילי מייצג את הנתבע ומייעץ לו כיצד לנהוג, מה להגיד ואילו דברים כדאי להימנע מלומר על מנת לשפר ככל האפשר את הסיכויים שלו לזיכוי, או לכל הפחות להפחתה משמעותית של חומרת ההאשמות ופסק הדין, ואיתם גם את חומרת גזר הדין.

הזמן הנכון לפנות ולקבל את השירותים הטובים של עורכי דין פליליים, הינו שלב מוקדם ככל האפשר בהליך הפלילי. רצוי לפנות לעורך הדין כבר בשלב החשדות, ועוד בטרם מוצתה החקירה והוחלט על פעולה כל שהיא. לעיתים מזומנות, פעולה נכונה של עורך דין עשויה לסייע בביטול ההאשמות כנגד החשוד בפלילים כבר בשלבים המוקדמים. לחילופין, עורך דין עשוי לסייע בצמצום חומרת ההאשמות, שבהכרח יביא לצמצום העונש הצפוי, אם וכאשר ייגזר. לא אחת קרה שפעולה נכונה של עורך דין צמצמה את היקף התביעה והביאה לכך שכנגד הנתבע נפסק עונש מינורי, יחסית לחומרת העבירה שבגינה נתבע מלכתחילה.

בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב, עצם הפנייה לעורך דין איננו מצביע על אשמתו של הלקוח. חשיבה כזאת היא בדיוק מסוג הדברים שעלולים לגרום להחמרה במצבו של החשוד, שבהמשך הופך לנאשם אם הוגש כתב אישום כנגדו. פנייה לעורך דין כבר בשלבים המוקדמים של החקירה עשויה לשפר בצורה ניכרת את מצבו של הנתבע. זאת, כיון שעורך הדין ידאג לפרק מוקשים ולהזים האשמות לא מבוססות כנגד החשוד עוד לפני שהתגבש כתב אשמה כנגדו.

כתבות נוספות שתרצו לקרוא
האם אתם יודעים מהו שווי הנכס שלכם?
כשיש לנו דירה או בית אנחנו רגועים יותר משום שיש...
על דיכאון ועל הכלים הטיפוליים כדי לצאת ממנו
רבים יכולים להגיד על עצמם: 'אני בדיכאון', אבל אנחנו יודעים...
תחזוקה עירונית מעצימה: טכניקות מתקדמות לטיפול בבעיות במהירות ובדיוק רב
בתחום ניהול התשתיות העירוניות, הבטחת היעילות והאמינות של מערכות המים...
חדלות פירעון- מה זה אומר מבחינת הנושה?
לכל חייב אשר לקח הלוואה ישנו נושה בצד השני אשר...
המדריך המלא להתקנת אריחים מדוקקים
בחירה באריחים מדוקקים לריצוף הבית אפשרית במהלך עיצוב ראשוני של...
החוויה שבני ובנות מצווה לא מוכנים לוותר עליה
אירוע של בת מצווה לא יכול להיות פחות מאירוע שלא...
המשמעות והיתרונות מאחורי הוצאת רישיון קבלנים
הוצאת רישיון קבלן היא דבר שרוב הקבלנים שוקלים. למעשה, גם...
עריכת צוואה על ידי מומחים משפטיים
עריכת צוואה היא שלב קריטי בתכנון העיזבון, המאפשר ליחידים לציין...
גם שומרי המסורת יכולים להנות ממים צלולים במהלך השבת
משפחות דתיות בישראל, כמו גם שומרי מסורת, חולקים את אותו...
איך בוחרים נכון מטפל בדיקור סיני
המלצות של לקוחות קודמים הן כלי שימושי לבחירה נכונה ומדויקת...