Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

למה חשוב לבחור תוכנית גמילה מותאמת באופן אישי?

למה חשוב לבחור תוכנית גמילה מותאמת באופן אישי?
קרדיט Canva

תכנית גמילה יעילה הנבחרת באופן נכון המותאם למכורים לסמים תשיג את התוצאות הרצויות ותחזיר את המכור לחיים מלאים לאחר שיסיימו בהצלחה טיפול בהתמכרויות. אלכוהוליזם והתמכרות לסמים הן הפרעות התנהגותיות ונפשיות המתבטאות הן במישור הפיזי והן במישור הפסיכו-רגשי. התלות הקיימת, ככלל, נוצרת כתוצאה מפערים שונים שנוצרו במהלך היווצרות האישיות. זו יכולה להיות חוויה שלילית הן בבית הספר והן במשפחה, אשר שימשה מאוחר יותר כדפוס התנהגות. חשוב שקרובים יבינו בבירור את ההבדל בין המושגים "הפוגה" ו"החלמה". התמכרות לסמים כמחלה אינה מייצגת אפשרות של החלמה מלאה – המשמעות היא שלא משנה כמה זמן תימשך ההפסקה בנטילת הסמים,  מקרה חדש של שימוש מוביל להתמוטטות ולהחרפת התלות.

מה היא הישנות, ואיך למנוע אותה?

הישנות אצל אדם אשר עבר גמילה מתרופות פסיכואקטיביות ממכרות היא הימנעות מודעת משימוש בסמים ושימוש בשיטות שליטה עצמית המאפשרות מניעת התמוטטות במצבי טריגר התורמים לחידוש השימוש בסמים. לכן, עיקר השיקום מוקדש להיבטים חברתיים. רוב חייו של מכור לסמים לשעבר מתרחשים לא בין כותלי מרכז השיקום, אלא בחברה בין אנשים אחרים. היכולת לשלוט בעצמו ולא להיכנע לפיתויים שההתמכרות מבטיחה, ובמקרה של נסיגה לפנות לעזרה בזמן – אלו הם ההיבטים המרכזיים של מודל ההתנהגות שמוטמע בחולים בתהליך שיקום .

מה היא מטרת השיקום וגמילה מסמים?

מטרת תהליך הגמילה היא לסייע למכור במאבק בכמיהתו לסמים, בבניית קשרים עם משפחה ואנשים אחרים ורכישת מיומנויות לחיים עצמאיים. מאפיין חשוב הוא הרצון של המכור להחלמה, רכישת מיומנויות להימנע ממצבי לחץ ולא להיעזר בסמים נרקוטיים כדי לפתור אותם. תכנית גמילה מקוקאין למכורים לסמים הינה מכלול שלם של צעדים הכוללים מומחים מתחומים שונים, שמטרתם לשפר את רווחתו של המטופל, את בריאותו הכללית, לפתח כישורי התנהגות מפוכחים ולבסס מערכת תמיכה שיקומית בסיום הגמילה.

טיפול מקיף במכור לסמים, שנועד להשיג הפוגה ארוכת טווח – בתרחיש אידיאלי, עד הימנעות מסמים לכל החיים – מורכב מחמש נקודות עיקריות:

אבחון פיזיולוגי של מצב הגוף. זה מורכב מבדיקת דם מורחבת, בדיקות איברים ומערכות חיוניות. זהו תנאי הכרחי על מנת להעריך את הנזק שכבר נגרם כתוצאה מהתמכרות לגופו של המטופל ולוודא שלא יחמיר בתהליך קבלת העזרה.

פסיכודיאגנוסטיקה מכוונת להבהרת תכונות אישיות, זיהוי הפרעות נפשיות קשות שעלולות להתלוות לשימוש בחומרים פסיכואקטיביים.

כדאי להקדיש תשומת לב מיוחדת לחלק החשוב ביותר בתהליך הגמילה – ניקוי רעלים מהגוף. זה עוזר להסיר מגוף המטופל את כל החומרים הרעילים המשפיעים לרעה על מהלך התהליכים הפיזיולוגיים. בתהליך סירוב לצריכת הסמים המטופל עלול לחוות תסמינים קשים, אשר עדיף שיחווה תחת השגחה של אנשי מקצוע במרכז גמילה ניקה ישראל, שיכולים להקל על סבלו בעת הצורך.

כתבות נוספות שתרצו לקרוא
3 יתרונות של יישור שיניים בשיטה השקופה?
יישור שינים עקומות יכול להועיל לא רק לחיוך אסתטי יותר...
היתרונות המדהימים של טיולי טבע בצפון
להתאחד עם הטבע, ההזדמנות ליהנות מיתרונות אדירים למצב הגוף, הנפש...
שילוב טכנולוגיה בקלינאות תקשורת
׳תקשורת׳ חיונית ליצירת יחסים בין בני האדם. כל המחשבות, הרעיונות...
איך להתאים חולצה מכופתרת לחיי היום יום?
את החולצה המכופתרת חשוב לבחור בצורה חכמה, כדי שתרגישו בה...
מערכת שכל עסק צריך כדי להתנהל בצורה נכונה
יש הרבה מאוד אתגרים בניהול עסקים. למשל, איך עוקבים אחרי...
למה לפנות אל מתקשרת רוחנית?
כאשר אנו מחפשים תשובות, הדרכה או ייעוץ בקשר לנושאים שונים...
הפופולריות הגוברת בקרב הילדים לתחום הרובוטיקה
חוגי רובוטיקה לילדים הופכים לפופולריים יותר ויותר בשנים האחרונות. חוגים...
היבט מכריע בטיפול בבריאות חיות מחמד
טיפול בפרעושים הוא היבט מכריע בטיפול בבריאות חיות מחמד, שכן...
לכל אופי השוקולד שמתאים לו
שוקולד הוא טעם אישי מאוד ולמרות שיש כל מיני מומחי...
להתאמן וגם להיראות טוב- איך עושים את זה?
היום הליכה לאימון ספורט מכל סוג שהוא לא צריכה להיות...