Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

לוד: המהפכה כבר כאן!

לוד: המהפכה כבר כאן!

ראש העיר יאיר רביבו, יכול להסתכל בסיפוק על השנה שחלפה, על ההישגים המשמעותיים, על החזון והעתיד האופטימי שהוא מציג. השנה החדשה תשפ"א הבאה עלינו לטובה, מהווה עבורו סיכום של 7 שנות עשייה מאז החל בתפקידו ובמהפך העירוני שהוא מוביל בכל תחומי החיים והעשייה בעיר.  רביבו, מהבולטים והמובילים מבין ראשי הערים בישראל, מקיף את עצמו בקואליציה מקיר לקיר.  לוד בהנהגתו, נתפסת כיום ברמה הארצית כעיר בעלת פוטנציאל צמיחה כלכלי במרכזה של המדינה, ולאחד היעדים האטרקטיביים בישראל למגורים, לתעסוקה ולמסחר. הוא מוביל חזון ומקדם מהלך אסטרטגי משמעותי הכולל שורה של צעדים, בהם הסכם הגג הענק, השקעות אדירות בעיר הוותיקה ובשכונות החדשות. רק לאחרונה הגיעו אליו בכירי משרד הבריאות ושרים, כדי להבין איך בזכות מנהיגותו, נעצרה בעיר התפשטות הקורונה, ומדוע למרות מאמצים אלה, חזרה לוד להיות צהובה / כתומה ואולי שוב בדרך לאדומה".

כבר בתחילת משבר הקורונה טען עו"ד יאיר רביבו, ראש העיר לוד, שיש להעביר את הטיפול במאבק למניעת התפשטות הנגיף לראשי הערים. "צריך לנהל את המשבר ברמת הפרט, ואין מי שמכיר את התושבים טוב יותר מאשר הרשות המקומית. תנו לנו לעבוד, תנו לנו אחריות, ותנו לנו את הסיוע", אמר רביבו לשר הבריאות, יולי אדלשטיין, כשזה הגיע לביקור בלוד.

רביבו לא הסתפק בהצהרה. הוא עבר מהר לשלב המעשים, וביחד עם מנכ"ל העירייה וחברי מועצת העיר הובילו פעילות, שהביאה להשטחת עקומת הנדבקים בעיר. לוד הפסיקה להיות עיר אדומה. בין היתר הקימה העירייה מרכז שליטה ובקרה עירוני, בשיתוף פיקוד העורף, המל"ל ומשרד הבריאות, לריכוז תמונת המצב העדכנית בקרב תושבי העיר. במקביל הפיצה העירייה הנחיות ומסרים שוטפים בתיאום גורמי משרד הבריאות ופיקוד העורף, וביצעה פעולות הסברה יזומות, בהן קמפיין ענק בעברית, רוסית, ערבית ואמהרית, לעידוד הוצאת חולים מאומתים למלוניות, לצד טלפניות רווחה, שהתקשרו לכל אחד מהחולים המאומתים בניסיון לשכנעם לנהוג כך. רביבו לא חסך ביקורת ויצא בקריאה נרגשת לתושבי העיר להימנע מהתקהלויות וקיום אירועים, שמהווים לדבריו מוקד להדבקות המוניות. בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו כתב: "יש אנשים בלוד, שעושים הכל כדי שנחזור להיות עיר אדומה, ועוד מפרסמים סטטוסים אודות חתונות המוניות שהם עורכים. זו חוצפה שאין כדוגמתה.. אני מסתובב ברחבי העיר רואה בני נוער מגיעים לסליחות ללא מסכות, רואה אנשים מסתובבים בפארקים ללא מסכות, כך גם בסופרים ובמוקדי התקהלות. נמשיך כמובן להפעיל אכיפה קפדנית ונתגבר אותה ביתר שאת ".

הפוסט, באופן טבעי, גרר אחריו תגובות רבות, בהן של פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, שהגיע בעקבות זאת לביקור פתע בלוד. גמזו הסביר לרביבו, כי הגיע לחזק אותו על האומץ הציבורי, וכדי לעודד את תושבי העיר להמשיך את המגמה להיות עיר ירוקה. " אני מעריך מאוד את האחריות שמגלה ראש העיר לוד שלא מהסס להפעיל אכיפה קפדנית. זו דוגמא להובלה מנהיגותית של ראש עיר״, אמר פרופ' גמזו, ועל כך השיב רביבו: "אנו שליחי ציבור שדואגים לציבור כמו אבא. לעיתים צריך לנזוף ולכעוס רק למען שלום הציבור ובטחונו". בהמשך לכך במפגש ראשי רשויות, שהתקיים בתחילת ספטמבר, הוזמן רביבו לפרוס את משנתו  בנושא בפני ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, שר הפנים אריה דרעי, פרופ' גמזו ובכירי משרדיהם. "הצגתי בפניהם את הצעדים שנעשו בלוד, שהייתה עיר אדומה, הפכה לזמן קצר ירוקה אך למרבה הצער בשל זלזול בהנחיות, חזרה להיות עיר צהובה/כתומה בדרך לאדומה. לצערי, הבעיה המרכזית כעת בעירנו, היא פעילות החתונות במגזר הערבי – מה שגרם לעיר לסגת מירוק לצהוב", הדגיש רביבו במפגש, וקרא לתושבי עירו: "על כל אחת ואחד מאיתנו מוטלת החובה והאחריות לשמור על הנחיות משרד הבריאות בכלל, ובפרט באירועים משפחתיים. רק כך, נחזור להיות עיר 'ירוקה' ובריאה!"

שכונות ענק חדשניות לצד אזור התעסוקה הגדול בישראל

הצלחת המאבק בהתפשטות הקורונה בלוד, היא רק אחת הדוגמאות להצלחתו של רביבו בניהולה של העיר, אשר נמצאת כיום בעיצומה של טרנספורמציה ושינוי יסודי, שלא ראתה מאז הקמת המדינה. המהפכה בעיר,  שממוקמת בלב גוש דן, כ-15 דקות מתל אביב, ועל צירי תנועה ראשיים, כבר החלה.

שכונות חדשות מוקמות בלוד

"האתגר החשוב ביותר בשנים הקרובות הוא הובלת אחד מהסכמי הגג הממשלתיים הגדולים בישראל, בהיקף של כ-7 מיליארד שקל, שביחד עם כל המהלכים שמקדמת העיר, יביא להכפלת אוכלוסייתה של לוד בתוך פחות מעשור, יכפיל את שטחה של העיר ויוסיף עוד כ-20 אלף יחידות דיור", אומר רביבו, ומציין כי ההסכם כולל תקציבים משמעותיים לפרויקטים בתחומים שונים: חינוך, רווחה, תחבורה, ביטחון אישי, תיירות, תרבות, תשתיות, סביבה, מרחב ציבורי, עירוניות חכמה ועוד. "אחד המרכיבים האסטרטגיים בהסכם הגג הממשלתי הוא השקה של שכונות ענק חדשניות ואטרקטיביות. העיר נערכת כבר ליציאה לשיווק של יחידות דיור בשכונות הענק החדשות: 'נופי בן שמן', ו"הרובע המערבי החדש". 

שטחי בן שמן שסופחו ללוד, 4500 יחד חדשות באחת השכונות היפות והמבוקשות בארץ

רביבו מרחיב על שתי שכונות אלו את הדיבור: "נופי בן שמן", יוזמה משותפת של עיריית לוד וכלכלית לוד, מוקמת בסמוך למושב בן שמן. השכונה כוללת 4,530 יחידות דיור בבניה רוויה, עם מגדלים של עד 25 קומות, השיווק בה יצא לדרך. השכונה מתוכננת כמודרנית וירוקה, ומאופיינת בהתייחסות אורבנית מתקדמת, תוך מתן דגש רב לתושבים ולהולכי הרגל. בצמוד ל"נופי בן שמן" מתוכנן "פארק הנחלים", פארק עירוני ענק על גדות נחל גזר בשטח של כ- 180 דונם לרווחת התושבים. המתחם יכלול שיקום של נחל גזר והקמת אגם גדול ואקולוגי. לצידם מתוכננים פארקים נוספים, שטחי מסחר ותעסוקה, מבני ציבור ומוסדות חינוך לרווחת התושבים. "הרובע המערבי החדש" הוא מרכיב אסטרטגי נוסף במסגרת הסכם הגג. מדובר בהקמת שכונת ענק, שכבר אושרה בוותמ"ל, בה ייבנו 11,500 דירות על פני שטח של כ-1,600 דונם. הרובע הוא מרכיב חשוב במהלך להפיכת לוד לעיר מובילה, באמצעות משיכת עשרות אלפי תושבים ומאות עסקים לעיר. התושבים והעסקים ייהנו מקרבה לתחנת רכבת לצד מערכות תחבורה ציבורית מתקדמות.

שכונת גני איילון החדשה, חלק מתנופת הבנייה בלוד

הרובע יביא לשיפור התחבורה ברחבי לוד בשל הקמתו משני עבריו של כביש 200 המתוכנן. כמו כן, במסגרת פיתוח הרובע תשודרג תחנת לוד – גני אביב, הנמצאת 12 דקות נסיעה מת"א.

לשכונות ענק הללו מצטרפת "לוד צפון", רובע מודרני ומעורב שימושים, שיכלול 4,000 דירות חדשות ו-2.5 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר, שיהוו את מתחם התעסוקה והבילויים הבא של גוש דן.

לצד שכונות הענק נעשה שיווק והקמה של מאות יחידות דיור בשכונות במרכז העיר, כמו 480 יחידות דיור בשכונת הפרחים, כש-180 מהן ייצאו לשיווק כבר בקרוב. בחודשים הבאים ייצאו לשיווק גם 220 יחידות דיור בבנייה רוויה ו-72 צמודות קרקע בשכונת גני אביב, במתחם הממוקם מול תחנת הרכבת הקיימת. 

העבודות, המבוצעות ע"י עיריית לוד והחברה הכלכלית, כוללות הקמת עשרות מוסדות חינוך וציבור ברחבי העיר, בתנופה שטרם נראתה כמותה, המשך שיקום ושדרוג תשתיות בשכונות הותיקות, וכן עבודות בתחומי התיירות ושיקום אתרים היסטוריים, פיתוח כבישים ונתיבי תחבורה ציבורית. 

תחום צומח נוסף בעיר בו מתגאה רביבו בעיר הוא תחום ההתחדשות העירונית. הרשות המקומית, היזמים והתושבים משתפים פעולה יחדיו כדי להרחיב את התחדשות השכונות הוותיקות של העיר לצד הוספת יחידות דיור חדשות, שיפור תשתיות והעלאת רמת איכות החיים באזור זה. 

לוד הופכת למרכז תחבורה ראשי ברמה הלאומית

גם את נושא התחבורה בעיר משדרג רביבו, ובקרוב יקום בה מתחם תחבורה משולב. פרויקט הרכבת מוקם על שטח של 51 דונם ובגודל של 36 אלף מ"ר, נמצא בשלבי הקמה ועבודתו צפויה להסתיים בסוף 2020. המתחם יכלול תחנת רכבת חדשה לצד תחנת אוטובוסים מרכזית, אשר תכלול עשרות קווי אוטובוסים עירוניים ובינעירוניים. במתחם ייבנו שטחי מסחר ובילוי, יוקמו שני מגדלי משרדים, ישולבו מרכז ההדרכה המורחב ומתחם תחזוקה של רכבת ישראל וייעשה שדרוג של סביבת המתחם.  התקדמות גדולה נוספת היא בפרויקט מהיר לעיר ברחובות הראשיים בעיר, שמקדמת עיריית לוד באמצעות כלכלית לוד, בשיתוף משרד התחבורה וחברת נתיבי איילון, כחלק ממגמה בינלאומית לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית לצמצום מספר כלי הרכב הפרטיים בכביש. בנוסף, יוקמו בעיר שבילי אופניים. 

משמרים עבר-מטפחים עתיד

אמנם, פני לוד לעבר העתיד, אבל אין בדעת רביבו להשכיח את העבר. להפך. לכן בין הפרוייקטים הבולטים המבוצעים בימים אלו בעיר, נשלמות העבודות במוזיאון הפסיפס לקראת פתיחתו בחודשים הקרובים, שעתיד להיות מוצג במרכז מבקרים חדש שהולך ונשלם, כחלק  מתהליך אסטרטגי, במסגרתו מתוכננת תכנית מתאר לפיתוח אזור העיר העתיקה כולה- תכנית הליבה.

מרכז המבקרים נמצא בצפון מזרח העיר לוד, סמוך לכניסה מצומת גינתון. מיקומו של האתר בסמוך לצירי תנועה ארציים, מאפשר רמת נגישות גבוהה ואת הפיכתו לאתר בעל עניין כלל ארצי. המרכז צפוי להוות מוקד תיירות משמעותי והוא ישתרע על שטח 1,300 מ"ר אשר אותו יקיף גן  ציבורי לרווחת התושבים. המרכז החדש יהווה חזית מכובדת ונקודת כניסה מרשימה לעיר ויחבר את המבקרים למסלול תיירותי שיכלול אתרים היסטוריים מרהיבים שנמצאים בתהליכי שיקום ושימור במסגרת פיתוח העיר העתיקה, בהם חאן אל ח'ילו, מבנה חאן היסטורי מרשים מהתקופה הממלוכית, מוזיאון אדרבה לתולדות התנאים, בית הקשתות ועוד.

תחנת-לוד-החדשה-והמרכז-המסחרי-הצמוד-אליה-קרדיט-צילום-אוויר-דגן-פתרונות.-קרדיט-הדמיה-על-גבי-הצילום-א-סטודיו

מערכת חינוך איכותית בצד תכנון ופיתוח בר קיימא.

תחום החינוך זוכה גם להכרה ולאמון מצד יזמים ומשפחות צעירות. כך, למשל, תיכון עתיד למדעים נמצא בצמרת התיכונים האיכותיים בישראל, אחוז הגיוס לצה"ל בתיכונים בלוד הוא מהגבוהים בארץ, העיר זכתה בפרס החינוך הארצי לשנת 2017. 

"במסגרת הסכם הגג מושקעים משאבים רבים במערכת החינוך המקומית", מציין רביבו, "מוסדות חינוך קיימים עוברים שיפור ושדרוג בהיבט התשתיתי ולצדם מוקמים בתי ספר חדשניים בלוד". מהפכת החינוך, שכבר החלה, תראה את אותותיה בכל שכונה בעיר.

התכנון החינוכי בלוד שם דגש על חשיבה סביבתית ירוקה. כך, למשל, כך, למשל, בשכונת ענק אחת מתוכנן פארק של 180 דונם ופארק תיירותי של 130 דונם. ברובע המערבי החדש מתבצע תהליך של שימור חורשת האיקליפטוסים ההיסטורית. חלק מהשמורה יהיה בצמוד או בשטח בתי ספר חדשים, להנאת התלמידים, במסגרת החיבור בין החינוך לסביבה.

איך תיראה לוד בעוד כמה שנים?

"את כל התחומים הנ"ל מחבר דבר אחד: החזון והראייה האסטרטגית", אומר רביבו, שמוביל את החזון וגם הופך אותו למעשים. "הכל קורה כאן ועכשיו. לוד הופכת אטרקטיבית למגורים, מרכז תיירות, עסקים, תעסוקה ותעשייה, וככזאת תהיה מרכז תחבורה ותעסוקה ראשי של ישראל, לצד העיר תל אביב. ההצלחה מגיעה בעיקר בזכות חיבור בין הסקטור הממשלתי שמאמין בעיר, עסקים חדשים ומנהיגות מקומית. התכניות שאושרו ותוקצבו, לצד מהלכים נוספים, יהפכו את העיר לאחד היעדים המועדפים עבור משפחות צעירות וארגונים גדולים"

תחנת-לוד-החדשה-והמרכז-המסחרי-הצמוד-אליה-קרדיט-צילום-אוויר-דגן-פתרונות.-קרדיט-הדמיה-על-גבי-הצילום-א-סטודיו (1)

תחל שנה וברכותיה

לקראת שנת תשפ"א הבאה עלינו לטובה, מוסר ראש העיר יאיר רביבו את ברכתו לכל תושבי העיר, לעובדי העירייה ולהנהלת העיר. "שנת תש"פ הייתה שנה טובה, הגענו להישגים מרשימים ברוך השם, אולם מלאכה רבה עוד לפנינו. 

"תודתי לחברי הנהלת העיר, למ"מ, לסגנים ולחברי המועצה אשר שותפים מלאים לעשייה ועושים עבודתם במסירות עבור תושבי העיר, כל אחד בתחום אחריותו בתיק עליו הוא מופקד.

"נאחל שהשנה החדשה תשפ"א, תהא שנת פיוס אמיתי, שתהיה לכולנו בעזרת השם שנה טובה ומתוקה, שנה ירוקה ובריאה, שנה של בשורות טובות, בריאות ואושר, שנה של שיתוף פעולה וקירוב לבבות, שנה של סובלנות, הבנה וכבוד הדדי, שלום ואחווה, שנה של אתגרים והתחלות חדשות, שנה של פיתוח והתחדשות עירונית, שנה של צמיחה, שגשוג והצלחה גדולה לעיר שלנו ולכולנו, אמן".

כתבות נוספות שתרצו לקרוא
מצטיין מח"ט צנחנים לראש השנה, רס"ל ישראל רובינוב תושב לוד
ביום שני האחרון, בתאריך 11.9.23 התקיים טקס מצטיינים בראשות מפקד...
חוליית שודדי כספות נעצרו בשפלה
כח משימה מיוחד שהקים מפקד מחוז מרכז - ניצב אבי...
שינה לצד התינוק
הדרך המושלמת והטובה ביותר לישון לצד התינוק שלנו זה באמצעות...
יום המעשים הטובים בקניון עופר רחובות
קניון עופר רחובות, מקבוצת קניוני עופר יציין את "יום המעשים...
בלוד מעריכים אלופים ואלופות ומוקירים את הספורטאים והספורטאיות המצטיינים לשנת 2022
במעמד מרשים ומכובד נערך ביום רביעי טקס הוקרה לספורטאים מצטיינים...
מתחדשים בשירות מהיר למען התושבים: בוט וואטסאפ חדש למחלקת הכנסות והארנונה בעיריית לוד
מחלקת הכנסות וארנונה בעיריית לוד השיקה בוט חדש באפליקציית הוואטסאפ,...
נחנכה בלוד האנדרטה לזכר יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל
בטקס מרגש נחנכה בתחילת השבוע בפארק רמב"ם בלוד, האנדרטה לזכר...
אושר תקציב העירייה לשנת 2023: כמיליארד שקל לפיתוח ועשייה בלוד
תקציב 10: מועצת העיר לוד אישרה בישיבה שנערכה לקראת סוף...
רוצים לקבל מחמאות על האוכל? כך תעשו את זה
לא כולנו התברכנו בכישרון בישול טבעי, בידיים ובחושים שיאפשרו לנו...
עושים אמנות עכשווית ברמלה
במעמד ראש העיר רמלה מיכאל וידל, חברי מועצת העיר רמלה,...