Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

דיווח על הכנסות

דיווח על הכנסות
קרדיט: Pixabay.co.il

העלמת מס וכן השמטת הכנסות נחשבת בישראל לעבירה פלילית חמורה. אדם שמבצע את העבירה מהסוג המדובר צפוי לקנסות בסכומים משמעותיים וכן עונש מאסר בפועל של עד 7 שנים. לא פעם מעלימי מס יהיו אנשים נורמטיביים שמנהלים למחייתם עסק פרטי או ציבורי ולא נחשבים לעבריינים. יחד עם זאת, מערכת המשפט בישראל מתייחסת למעלימי מס כגנבים לכל דבר שאינם שונים מפושעים אחרים.

עבירות המס נבדלות זו מזו ולרוב נהוג להפריד בין עבירות מס טכניות שבהן עסק ביצע עבירות שלא במודע בשל חוסר ידע או טעות אנוש וללא כוונה פלילית, לבין עבירות מס מהותיות שנעשו במודע. בין העבירות הללו נכללות: העלמות מס, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים, השמטת הכנסות וסיוע לאדם אחר בעבירות מס.

כיצד מדווחים נכון על הכנסות?

חוקי המיסים מפרטים בצורה רחבה את כל החובות שיש לבעל עסק או חברה להגשת דוחות כספיים ובתשלום מיסים קבועים למדינה. כל רואה חשבון מורשה בקיא בחוקי מס הכנסה ומחויב לעדכן את הלקוחות שלו ולוודא כי הם משלמים מיסים באופן חוקי. מלבד דיווח על הכנסות, פקודת מס הכנסה עוסקת גם בניכוי הוצאות שמותרות. לא פעם אדם יכול לנכות הוצאות שאינן מותרות ובכך בעצם לעבור על החוק ולבצע עבירות מס. כל בעל עסק נדרש להגיש בהתאם להיקף הפעילות העסקית שלו דוחות למס הכנסה שבהם מדווחים הכנסותיו והוצאותיו. בכדי לדווח בצורה נכונה ותקינה על הכנסות, יש לשמור את כל חשבוניות העסק ולהגיש אותם לרואה חשבון הנבחר מראש בקפידה. רואה החשבון יגיש עבורכם את הדוחות הרלוונטיים ובהם ידווח על הכנסות בהתאם לחשבוניות.

קרדיט: Pixabay.co.il

מדוע כדאי לעבוד עם חשבוניות דיגיטליות?

כיום לא מעט עסקים מעדיפים לעבוד עם חשבוניות דיגיטליות על פני חשבוניות רגילות. מעבר לעובדה שמדובר על חשבוניות ירוקות שמסייעות בשמירה על איכות הסביבה, הן גם מאפשרות לכל עסק לדווח בצורה תקינה על הכנסות ולא להגיע למצב של אי דיווח על הכנסה כלשהי בשל חשבונית שאבדה. שימוש בחשבונית ירוקה מסייע בשליחת חשבוניות ללקוחות בצורה קלה, מהירה ופשוטה וכן, הוא מסייע לכל בעל עסק בשמירה של כלל החשבוניות שהוא מוציא ללקוחות, דבר שיקל על דיווח הכנסות בצורה תקינה. השימוש בחשבוניות דיגיטליות מאפשר להשתמש בהן לצורך יצירת דוחות רלוונטיים לדיווח לרשות המיסים בצורה קלה ונוחה.

כיצד להתכונן לביקורת מס?

ביקורת מס הכנסה יכולה להיות אקראית או בהתאם למידע מודיעיני שהתקבל ברשות המיסים לגבי העסק שלכם כגון: הלשנה על ידי מתחרה או גורם כלשהו. כמו כן, הביקורת יכולה להיות בשל התנהלות חשבונאית שמדליקה נורה אדומה. בכל מקרה, חשוב להתנהל בצורה הנכונה והטובה ביותר במהלך ביקורת מס.

חשוב להתכונן מראש ומבעוד מועד לביקורת מס ולסגל התנהלות חשבונאית ופיננסית נכונה באמצעות ליווי מקצועי ומושכל של רואה חשבון. אם אתם עומדים מראש בדרישות החוק והרגולציה, ביקורת מס לא אמורה להוות אירוע מפחיד.

יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם בעל עסק נוהג בצורה תקינה בהתאם לכללי המיסוי והדיווח ובזמן אמת פקחי רשויות המיסים מוצאים ליקויים קלים. לא צריך להיבהל ממקרה שכזה וחשוב לדעת כי במקרים רבים נמצאים ליקויים קלים בהתנהלות של עסקים וזאת בשל אי ידיעה. נקודה מהותית וחשובה שיש לדעת טרם מתנהלת ביקורת בעסק שלכם היא שחשוב שתשתפו פעולה בצורה מלאה. זכרו שמדובר על ביקורת ושאתם לא מואשמים בכלום והקפידו להתנהג בצורה רגילה ורגועה על מנת שהמבקרים יראו שהעסק מתנהל בצורה תקינה ותחת שליטה גם במהלך הביקורת. כמובן שחשוב לשתף פעולה עם המבקרים. יש לענות רק על השאלות שנשאלים, לא לשלוף תשובות אם אין לכם את הנתונים זמינים או אם אתם לא בטוחים בהם ולבקש לקבל העתק דוח ביקורת בתום הביקורת שנערכת בעסק.

כתבות נוספות שתרצו לקרוא
קריירה מאחורי הקלעים של הרפואה
מערכת הבריאות בישראל נחשבת לאחת הטובות, המתקדמות והיעילות ביותר ברחבי...
עכשיו, יותר מתמיד, חשוב לחסוך במשכנתא
האינפלציה הגואה השנה והעלאת הריבית על ידי בנק ישראל הוכיחו...
מקסום יעילות הנכס: היתרונות של פיקוח מקצועי
מבוא לשירותי ניהול נכסים לחברות ניהול נכסים יש תפקיד מכריע בשמירה...
כתיבה של עבודה חשובה – כל המידע אודות התהליך
כתיבת עבודה סמינריונית מחיר כרוכה בשיקול של מספר גורמים בנוף...
טיפול ותמיכה לאנשים המתמודדים עם אתגרים
מרכז גמילה הוא מתקן מיוחד שנועד לספק טיפול ותמיכה לאנשים...
הידעתם? שהייה ארוכה בממ"ד עלולה לגרום לכם למצב של נכות נפשית. כיצד עוזרת המדינה?
מאז השבעה באוקטובר, אזרחי ישראל 'מבלים' נתח משמעותי מזמנם בממ"דים....
להצהיר על למה שיש לכם- מתי עושים את זה?
רובנו לא שמים לב ברמה היומיומית למה שיש לנו, מנכסים...
מילוי טפסי pdf
מילוי טפסי pdfהוא אחד ההליכים המתסכלים שבעולם הממוחשב והמוקלד של...
אירוע טוב מתחיל עם ייצוג מתאים בשטח
אם אתם מארגנים אירוע עסקי או אפילו אירוע משפחתי ורוצים...
להתמודד עם יוקר המחיה ולשמור על הסביבה
כולנו מרגישים את יוקר המחיה במדינת ישראל על בשרנו. אנחנו...