Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

איך פותחים עוסק פטור בשנת 2023

איך פותחים עוסק פטור בשנת 2023
credit pixabay

עוסק פטור הוא עצמאי בעל מחזור עסקאות שנתי נמוך, הוא אינו רשאי לגבות מע"מ מלקוחותיו ועליו להוציא קבלות. כדי לפתוח עוסק פטור יש להגיש בקשה מסודרת לפתיחת התיק ברשויות המס, וכיום ניתן לפתוח באופן אוטומטי ומקוון את התיק במע"מ ובמס הכנסה. אם העוסק הפטור מתכנן להעסיק עובדים או שהוא שוכר נכס לטובת הפעילות העסקית שלו, עליו לפתוח גם תיק ניכויים על מנת לדווח על העובדים ו/או על התשלום עבור השכירות.

בכתבה זו נציג בפניכם את השלבים לפתיחת תיק עוסק פטור ונבין מדוע כדאי לפנות למשרד רואי חשבון לצורך ליווי פתיחת התיק ברשויות המס השונות.

מי יכול להיות עוסק פטור?

כדי לפתוח תיק עוסק פטור ברשויות המס יש לעמוד בתנאים הבאים:

  • מחזור עסקאות שנתי (לא רווח) בעסק לא יעלה על 107,692 ₪, נכון לשנת 2023. יש לציין כי התקרה שנקבעה כדי להית עוסק פטור בשנת 2022 עמדה על 102,292 ₪.
  • העוסק לא נמנה על מקצועות ועיסוקים המפורטים בתקנה 13 לתקנות מס ערך מוסף. התקנה קובעת סוגי עיסוק המחייבים פתיחת עוסק מורשה, לדוגמה עורכי דין, אדריכלים, רואי חשבון, יועצי מס, מתווך מקרקעין, מהנדסים, רופאים וכיוצא בזה.

אדם שהוא גם שכיר יכול לפתוח תיק עוסק פטור, והמעמד שלו ייקבע לפי מחזור העסקאות השנתי בבית העסק, וזאת בלי לכלול את ההכנסה שלו כשכיר.

כדאי לדעת כי מטרת הרישום של עוסק פטור הינה להקל על עוסקים קטנים עם מחזור מכירות שנתי נמוך, והמעמד במע"מ כעוסק פטור פוטר את העוסק מדיווחים חודשיים או דו חודשיים למע"מ. העוסק הפטור לא רשאי לחייב את לקוחותיו במע"מ והוא אינו חייב בהעברת המע"מ לרשות המסים בגין העסקאות שהוא מבצע. מסיבה זו העוסק הפטור אינו יכול לקזז מע"מ בגין ההוצאות והרכישות השוטפות שלו, כלומר הוא אינו רשאי לקזז מס תשומות.

שלבים לפתיחת עוסק פטור

כדי לפתוח תיק עוסק פטור יש למלא ולהגיש בקשה לפתיחת התיק באופן מקוון לחלוטין באתר רשות המסים. יש לצרף לבקשה מסמכים נדרשים, אפשר לשלוח את הבקשה והמסמכים הרלוונטיים גם באמצעות דואר אלקטרוני. חשוב לדעת כי אין צורך להגיע פיזית למשרדים של רשויות המס כדי לפתוח את התיק.

אם מגישים את הבקשה באמצעות דואר אלקטרוני יש למלא טופס 821 למע"מ ולמלא ולהגיש את טופס 5329 למס הכנסה (דוח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה). חשוב לצרף את המסמכים הנדרשים כמו חוזה שכירות או רכישה אם העוסק הפטור מתכנן להפעיל את העסק שלו בנכס שכור, טופס 4440 חתום על ידי עורך דין עבור זוגות נשואים החיים בנפרד ומעוניינים להגיש בקשה בנפרד.

ברשויות המס בודקים את הבקשה ולאחר אישורה התיקים נפתחים באופן אוטומטי ומיידי במע"מ, במס הכנסה ובמערך הניכויים. העוסק נדרש לפתוח תיק עצמאי גם במוסד לביטוח לאומי ועליו לשלם דמי ביטוח בהתאם לנתונים אותו הוא ממלא בטופס דין וחשבון רב שנתי (טופס 6101).

חשיבות הליווי של רואה חשבון בתהליך פתיחת עוסק פטור

הרישום ופתיחת התיק ברשויות המס אינם עולים כסף, אך מומלץ לבצע את תהליך הרישום בליווי של רואה חשבון מנוסה. בעזרת רואה חשבון ניתן לפתוח את התיקים ברשויות המס ישירות מהמחשב שלו שמחובר למערכת המחשוב של רשות המסים, ורואה החשבון מסייע בבחירת צורת ההתאגדות העסקית המתאימה ביותר, ובנוסף הוא מלווה את העוסק ומסייע לו בתחומים כמו הנהלת חשבונות, הגשת דוחות למע"מ ומס הכנסה, ייצוג בפני רשויות המס, תכנוני מס ועוד.

המאמר באדיבות משרד רואי חשבון זיו שיפר ושות' – היכנסו לאתר למידע נוסף!

כתבות נוספות שתרצו לקרוא
האם אתם יודעים מהו שווי הנכס שלכם?
כשיש לנו דירה או בית אנחנו רגועים יותר משום שיש...
על דיכאון ועל הכלים הטיפוליים כדי לצאת ממנו
רבים יכולים להגיד על עצמם: 'אני בדיכאון', אבל אנחנו יודעים...
תחזוקה עירונית מעצימה: טכניקות מתקדמות לטיפול בבעיות במהירות ובדיוק רב
בתחום ניהול התשתיות העירוניות, הבטחת היעילות והאמינות של מערכות המים...
חדלות פירעון- מה זה אומר מבחינת הנושה?
לכל חייב אשר לקח הלוואה ישנו נושה בצד השני אשר...
המדריך המלא להתקנת אריחים מדוקקים
בחירה באריחים מדוקקים לריצוף הבית אפשרית במהלך עיצוב ראשוני של...
החוויה שבני ובנות מצווה לא מוכנים לוותר עליה
אירוע של בת מצווה לא יכול להיות פחות מאירוע שלא...
המשמעות והיתרונות מאחורי הוצאת רישיון קבלנים
הוצאת רישיון קבלן היא דבר שרוב הקבלנים שוקלים. למעשה, גם...
עריכת צוואה על ידי מומחים משפטיים
עריכת צוואה היא שלב קריטי בתכנון העיזבון, המאפשר ליחידים לציין...
גם שומרי המסורת יכולים להנות ממים צלולים במהלך השבת
משפחות דתיות בישראל, כמו גם שומרי מסורת, חולקים את אותו...
איך בוחרים נכון מטפל בדיקור סיני
המלצות של לקוחות קודמים הן כלי שימושי לבחירה נכונה ומדויקת...